Matching může obyčejnému smrtelníkovi znít jako další anglikanismus, který přináší novoty. Vzhledem k tomu, že mluvíme o filantropii, nepůjde ani o sportovní zápas, ani o zápalku. Jedná se o znásobení daru. Jak může fungovat v českém prostředí a v české firmě?
Data ze zahraničí mluví jasně. Znásobení daru má nádech magie – zvyšuje výnosy i pravděpodobnost darování. Do kampaně se zapojuje více dárců a darují vyšší částky.
Matching představuje účinný filantropický nástroj, který pracuje s urgencí. Pocit naléhavosti je vyvolán časovým omezením výzvy, dosažitelným cílem i možností dosáhnout změny. Přispějete 50 000 Kč a máte skvělý pocit, protože konečná částka, která bude pomáhat, je 100 000 Kč. Z psychologického hlediska si žádný dárce nechce nechat uniknout takovou příležitost a chce využít svého vlivu.
Jaké formy matchingu jsou v České republice nejčastější?
Matching se v české praxi využívá a podporuje nejrůznější témata. Nejčastěji se s ním můžeme potkat ve firmách. Firma chce podpořit neziskovou organizaci a zvýší tak dopad své pomoci. Matchingem motivuje individuální dárce, ať už jsou to přímo zaměstnanci, nebo občané dané obce. Stejně tak matching využívají individuální dárci a mecenáši, kteří chtějí podpořit dobrou věc větším darem v řádu 10 000 Kč nebo matching využijí v dárcovské výzvě. Matching může být i součástí grantu, kdy dary násobí nadace. Příkladem inovativního přístupu ve státní správě je město Praha. Jako zakladatel Sociálního nadačního fondu, se rozhodl právě tímto způsobem motivovat firmy i individuální dárce k podpoře Pražanů. Všechny dary v roce 2024 navýší v poměru 1:1 až do výše 10 000 000 Kč.