Program je určen obyvatelům Prahy, kteří jsou ohrožení ztrátou bydlení nebo mají potíže důstojné bydlení získat a mají v Praze trvalé bydliště nebo skutečný pobyt (odehrává se tu jejich život, pracují zde, mají zde zázemí, lékaře, děti navštěvují školky a školy apod.).
V případě žádosti o podporu na získání bydlení (podprogram Získat domov - Bydlet v bytě a Zabydlet se) musí mít žadatel pobyt v Praze alespoň 2 roky.
V případě žádosti o podporu na udržení bydlení (podprogram Neztratit domov) nebo zajištění ubytování (podprogram Získat domov - Bydlet v bezpečí) musí mít žadatel pobyt v Praze alespoň 1 rok.
Žádat mohou obyvatelé Prahy, jejichž příjmy domácnosti po odečtení exekučních nebo insolvenčních srážek, splátek dluhů, příspěvku na péči, dávek pro osoby se zdravotním postižením a aktuálních nákladů na bydlení nepřesahují 3,4 násobek měsíčního životního minima domácnosti.
V podprogramu pomáháme zvládnout prvotní výdaje spojené s pronájmem bytu, jejichž výše bývá častou překážkou k získání bydlení. Můžeme vám rovněž přispět na počáteční náklady na zabydlení nebo pomoci uhradit poplatek za ubytování v krizové situaci.
Podívejte se, v jakých situacích lze žádat o podporu.
Přispíváme na:
Žádat můžete o více typů příspěvků současně, v součtu max. o 40 000 Kč.
Forma příspěvku: bezúročná zápůjčka
O příspěvek lze žádat v situaci, kdy již máte dojednaný pronájem konkrétního bytu a máte k dispozici nájemní smlouvu nebo její návrh.
Co je třeba udělat před podáním žádosti?
Na kontaktním pracovišti Úřadu práce podáte žádost o dávku mimořádné okamžité pomoci k úhradě jednorázového výdaje (jistota, případně 1. nájemné) a vyžádáte si potvrzení o podání žádosti (bude vám sloužit jako příloha k žádosti o nadační příspěvek).
Jaké jsou podmínky zápůjčky?
Přispíváme na:
Žádat můžete o více typů příspěvků současně, v součtu max. o 40 000 Kč.
Forma příspěvku: bezúročná zápůjčka
O příspěvek lze žádat v situaci, kdy chcete začít hledat vhodné bydlení a potřebujete mít jistotu, že budete mít pro uzavření nájemní smlouvy dostatečné finanční prostředky.
Jak funguje předschválení příspěvku?
Co je třeba udělat před vyplacením schváleného příspěvku?
Jaké jsou podmínky zápůjčky?
Tento příspěvek je určen pro řešení krizové situace, kdy musíte opustit své stávající bydlení, např. z důvodu domácího násilí, ukončení nájemního vztahu apod., a zatím nemáte zajištěné jiné. Příspěvek by vám měl pomoci překlenout dobu potřebnou ke stabilizaci situace a podání žádosti o relevantní sociální dávky.
Přispíváme na přechodné ubytování a související výdaje až na 2 měsíce, max. 20 000 Kč.
Forma příspěvku: dar
Přispíváme na náklady spojené se stěhováním do nového bytu nebo ubytování. Může se jednat o výdaje na samotné stěhování, připojení elektroměru a plynoměru nebo úhradu pojištění odpovědnosti za škody. Rovněž je možné žádat o příspěvek na zajištění základního vybavení bytu, které se nepodařilo získat z nábytkové banky.
Maximální výše příspěvku činí 15 000 Kč.
Forma příspěvku: dar
V podprogramu pomáháme zvládnout uhradit náklady na bydlení a udržet si důstojné bydlení nájemcům nebo podnájemcům bytů.
V podprogramu poskytujeme příspěvek formou bezúročné zápůjčky na úhradu nákladů na bydlení v částce, která vám chybí z důvodu včas nevyplaceného příspěvku na bydlení, který není nahrazen doplatkem na bydlení.
Žádost o nadační příspěvek je potřeba podat mezi 1. a 10. dnem posledního měsíce kalendářního čtvrtletí, za které budete dokládat příjmy a uhrazené náklady za bydlení a do 25. dne téhož měsíce potvrdit, že vám dávky doposud nebyly vyplaceny.
Příklad: V dubnu byste měli doložit příjmy a uhrazené náklady za bydlení za 1. kalendářní čtvrtletí, kdy Vám však nebyl vyplácen příspěvek na bydlení, ani ho nenahradil doplatek na bydlení, a nemohli jste tak uhradit nájemné a zálohy na služby a energie v plné výši. O nadační příspěvek požádejte mezi 1. - 10.3. a do 25.3. nám dejte vědět, jestli vám příspěvek na bydlení stále ještě nebyl vyplacen. Prostřednictvím bezúročné zápůjčky vám náklady za 1. čtvrtletí pomůžeme uhradit, abyste v dubnu mohli doložit, že máte vše řádně zaplaceno a nebyl vám snížen příspěvek na bydlení. Jakmile vám budou dávky zpětně vyplaceny, zápůjčku nám vrátíte.
TIP: Před podáním žádosti si ověřte stav svých dávek telefonátem na call centrum Úřadu práce na čísle +420 800 779 900.
Maximální celková výše příspěvku je stanovena jako trojnásobek měsíčního příspěvku na bydlení, který byste měli pobírat, ale nebyl vám zatím vyplacen, nejvýše však 40.000 Kč.
Forma příspěvku: bezúročná zápůjčka
Přispíváme na úhradu nákladů na bydlení, a to za účelem dorovnání nedoplatků, jejichž zaplacení je podmínkou pro udržení bydlení.
O příspěvek lze žádat v těchto případech:
Upozornění: Pokud je důvodem nedoplatků na nájemném a zálohách na služby zpožďující se výplata příspěvku na bydlení, využijte podprogram 2.1 Neztratit domov - Nepřijít o dávky.
Maximální výše příspěvku je stanovena jako vaše tři měsíční nájmy a platby za služby a energie, nejvýše však 40 000 Kč.
Forma příspěvku: dar
V případě, že nedoplatek převyšuje možnou výši příspěvku, je potřeba doložit, jakým způsobem bude uhrazena jeho zbývající část.
Přispíváme na úhradu škody, za kterou pronajímateli odpovídáte, a která nemůže být uhrazena z žádného pojistného plnění.
Maximální výše příspěvku je stanovena jako vaše tři měsíční nájmy a platby za služby a energie, nejvýše však 40 000 Kč.
Forma příspěvku: dar
Před podáním žádosti se ujistěte, že jste podnikli tyto kroky:
Abychom vám ušetřili čas, vytvořili jsme pro některé přílohy vzory, které můžete vyplnit jednoduše na počítači nebo si je vytisknout. Formuláře si musíte nejprve stáhnout do svého počítače, otevřít je a teprve poté vyplňovat.
Pokud si nevíte rady s podáním žádosti, můžete se obrátit na pracovníka z organizace, se kterou spolupracujete, a požádat ho o pomoc nebo nás kontaktovat.
Zajímá vás, co budou hodnotitelé brát při posuzování vaší žádosti v úvahu? Podívejte se na kritéria hodnocení žádostí.
Pokud vás zajímá, na co se v žádosti ptáme, můžete si přečíst podrobný seznam požadovaných údajů zde.