Rozhovor s Dagmar Klárovou, koordinátorkou nadačních programů podpory

Někomu se může zdát nepochopitelné, že je někdo v naší společnosti ohrožen ztrátou bydlení nebo má problém ho získat.

Co je pro tebe jako koordinátorku programů při práci nejdůležitější?

Při práci jako takové je pro mě důležitá týmová souhra a podpora, přátelská atmosféra a ochota si naslouchat a společně tvořit. Důležité je pro mě vnímat a představovat SNF nejen jako finanční zdroj, ale jako součást sociální práce a svým dílem se do ní zapojovat.

S kým nejčastěji spolupracuješ a co na spolupráci oceňuješ?

Asi nejčastěji jsem v kontaktu se sociálními pracovníky a pracovnicemi, kteří pomáhají svým klientům s podáním žádosti o nadační příspěvek a řeší s nimi jejich situaci. Oceňuji partnerskou spolupráci, kdy je nadační příspěvek vnímán jakou důležitý dílek v mozaice podpory klienta, která žádostí o příspěvek a jeho přiznáním ani nezačíná, ani nekončí.

Co Ti dělá největší radost?

Někomu se může např. zdát nepochopitelné, že je někdo v naší vyspělé společnosti ohrožen ztrátou bydlení nebo má problém ho získat. Je tomu, bohužel, tak a mě těší, že pomáháme lidem v zajištění této základní potřeby, bez které se těžko buduje spokojený život a absence skutečného domova může mít fatální dopad na děti. Jsem také ráda, že můžeme být alespoň částečnou oporou lidem, kteří se rozhodli pro náročnou práci pěstouna a přispět k tomu, aby děti, o které se starají, žily pokud možno běžný život jako jejich vrstevníci, kteří měli větší štěstí na rodinné zázemí. Jsem toho názoru, že se každý člověk může dostat do náročné životní situace a je skvělé, že je město Praha nakloněno svým obyvatelům pomáhat takové situace překonávat. Myslím, že se to vyplatí jak občanům, tak Praze.

Jedním z principů SNF je rychlost, proč myslíš, že je důležitá a co Ti pomáhá k tomu ji udržovat?

To, jak rychle bude příspěvek vyplacen, může v některých situacích zásadně ovlivnit její další vývoj, a to zejména v oblasti bydlení, kde hrozí jeho ztráta. Žádosti jsou proto přijímány a posuzovány průběžně, jednotlivé kroky schvalovacího procesu na sebe plynule navazují, aby nedocházelo ke zbytečným prodlevám.

Na hladkém průběhu celého procesu má ale zásadní podíl i samotný žadatel, a to podáním žádosti, ve které pravdivě a srozumitelně popíše svou situaci a přiloží k ní všechny povinné přílohy. Žádosti neúplné či nesrozumitelné je před předáním k posouzení nutné nejprve vrátit k dopracování a tím se prodlužuje doba, kdy se žadatel může dozvědět, zda jeho žádost byla schválena a může být vyplacen příspěvek.