Podle průzkumů určitě ano. Poslechněte si, jak odpovídá na tuto otázku naše ředitelka Barbora Komberec Novosadová v pořadu Hovory na Českém rozhlase Plus.
Podíváme-li se však na jednoho každého Pražana nebo pražskou rodinu, vstupuje do hry mnoho okolností, které mohou život zkomplikovat. Ať už je to ztráta práce, bydlení, zdravotní znevýhodnění, úraz nebo konflikt se zákonem. Jiní lidé jsou sami a nemají přirozenou záchrannou síť, nemají se o koho opřít. Mnohdy záleží na štěstí i na tom, kde je vaše „startovní čára“, např. některé děti nemají to štěstí a narodily se do rodiny, která se o ně nedokázala postarat... Proto vznikl náš fond.
Například v programu bydlení pomáháme Pražanům získat nebo si udržet domov.
„Nejde jen o to zaplatit kauci, ale někteří pronajímatelé chtějí několik nájmů dopředu. A někdy to nejde jinak než sehnat byt přes realitní agenturu, kde je zas provize. Vstupní náklady na pronájem běžného bytu se tak mohou pohybovat klidně kolem 50 až 60 tisíc korun. A ti, kteří jsou díky svým příjmům schopni pravidelně platit nájem, bohužel nejsou schopní vynaložit tyto vstupní náklady.“
Proto poskytujeme bezúročné půjčky. V programu Udržet si bydlení zase pomůžeme darem v situaci, kdy má člověk náhlý výpadek v pravidelném příjmu, např, v důsledku ztráty práce, nebo úrazu. Dar má předejít tomu, aby lidé nepřišli o bydlení a neprohlubovaly se jejich potíže. Ztráta domova může vést k bezdomovectví nebo odebrání dětí z rodiny do ústavní péče.
Sociální nadační fond založilo město Praha, aby mohlo individuálně podpořit lidi, kteří jsou ve specifické situaci, tzn. systémová pomoc pro ně není dostupná anebo nereaguje včas. Nechceme suplovat systém dávek, ale doplňovat jej. Nadační fond má za cíl rozvíjet městskou filantropii.
„Lokální filantropie znamená, že dárci investují prostředky v místě, ve kterém žijí, ve kterém se narodili, kde pracují, případně zaměstnávají své lidi. To vše s tím, aby město mohlo vzkvétat. A tato myšlenka, tedy místně zaměřené filantropie, mi přijde zajímavá. Protože kdybychom začali vracet prostředky místům, která nám něco dala, ve kterých jsme vyrostli apod., tak je tato místa možné postupně rozvíjet,“ dodává Barbora Komberec Novosadová.
Každý z nás může přispět třeba jen malou částkou, všímavostí ke svému okolí, dobrovolnou prací nebo naopak vzít část svého jmění a dát mu nový dlouhodobý smysl. Zdaleka nejde jen o finance, ale vnímavost ke svému okolí. Lidé, kteří zůstali na všechno sami, ztrácí naději, nemají důvěru v systém a ve společnost, a i malý dar nebo služba změní jejich život.