Abychom mohli ověřit, že jste oprávněným žadatelem, potřebujeme od Vás doložit dokument, na základě kterého můžete o Příspěvek žádat. Existuje několik způsobů, jak ho můžete přenést do online žádosti.

Samotný proces nahrávání je u všech možností stejný - kliknete na pole k nahrání dokumentu, zvolíte místo, kde se dokument nachází, a na soubor kliknete.

Abyste přenesli dokument do online prostředí, můžete použít mobilní telefon, digitální fotoaparát nebo skener.

Fotografie mobilní telefonem

Dokument položíte na dobře osvětlenou plochu, např. na stůl, na který dopadá denní světlo. Pak jej co nejostřeji vyfotíte. Výhodou focení dokumentu mobilním telefonem je, že můžete podat žádost přímo z mobilu, a nemusíte řešit přenos fotografie do počítače - fotku dokumentu najdete ve své galerii.

Digitální fotoaparát

Pokud vlastníte a používáte digitální fotoaparát, můžete ho využít k vyfocení dokumentu. Dokument umístíte na dobře osvětlenou plochu, případně můžete zkusit focení s bleskem, aby byla fotka ostřejší.

Skener

Skenování dokumentu je volba, která je sice uživatelsky náročenější, ale pokud máte skener k dispozici a umíte s ním zacházet, určitě je to možnost, které lze využít. Návody, jak skenovat najdete třeba zde: https://www.cistepc.cz/jak-skenovat-do-pocitace-ve-windows-10/ či zde: https://www.alza.cz/jak-skenovat.

Fotografii či scan máte - co teď?

Poté, co jste pořídili fotografii či sken vašeho dokumentu, zbývá dostat daný dokument do žádosti. Pokud jste fotili mobilním telefonem, můžete podat žádost přímo z mobilu a fotografii pak nahrajete jednoduše tím, že klepnete na nahrávací pole a vyberete příslušnou fotografii z vaší galerie. Pokud podáváte žádost přes počítač, existuje několik možných způsobů, jak fotku z telefonu či fotoaparátu dostat právě do počítače.

Přeposlání e-mailem

Fotografii nahrajete jako e-mailovou přílohu, kterou si posíláte z mobilního telefonu - jako příjemce uvedete svou vlastní adresu, klidně tu, ze které fotografii posíláte. Následně pak e-mail otevřete na počítači - zpráva, kterou jste sami sobě poslali, obsahuje fotografii jako přílohu, tu pak stáhnete a můžete ji vložit do formuláře.

Přetažení fotografie do počítače

K tomuto postupu budete potřebovat USB kabel. Tento postup se vztahuje jak na nahrání fotografie z mobilu, tak z digitálního fotoaparátu.

Buď můžete připojit zařízení k počítači a při otevření pole pro nahrávání jít přímo do složky vašeho telefonu či fotoaparátu a nahrát fotku přímo, nebo nahrajete fotografie do složky v počítači.

Pokud nechcete přenášet veškeré fotografie a stačí vám pouze ta jedna konkrétní, můžete zvolit možnost Spustit zařízení a zobrazit soubory.

Otevřete složku paměťové karty či paměti telefonu a posléze složku DCIM - v ní se nachází několik dalších složek. Vyberte složku Camera. V ní najdete fotografie seřazené podle data pořízení - nejnovější fotky najdete až úplně na konci.

Cloud

Většina mobilních telefonů využívá automatického zálohování fotografií - operační systém Android má v sobě zabudovanou aplikaci Google Fotky. K tomu, abyste cloud mohli používat, potřebujete e-mail, na kterém si vytvoříte účet Google.

Podrobný návod, jak zálohovat fotky a videa prostřednictvím Fotek Google ZDE.

Pokud vám podání žádosti dělá potíže, obraťte se na nás na e-mailu prispevek.na.energie@praha.eu nebo na infolince v těchto dnech a časech: pondělí 9:00-11:00, středa 9:00-11:00, čtvrtek 14:00-16:00 na čísle +420 603 382 335. Obrátit se také můžete na svou městskou část či požádat o pomoc příbuzné.